Pārtulkots no ARRL ziņojuma.

JŪSMO PAR PSK31

Vai paliek garlaicīgi lietojot vienu un to pašu sakaru veidu uz HF? No Pētera Martīneza, G3PLX, AMTOR’a “tēva”, nāk PSK31. Tā ir reāllaika radio sakaru veids no datora klaviatūras uz datora klaviatūru, aizņem ļoti šauru diapozona joslu, un ideāli strādā sliktos diapozona apstākļos.

PSK31 nav nekas jauns; šis sakaru veids ir jau pazīstams dažus gadus, bet tas netika daudz ievērots līdz Martīneza kungs izstrādāja bezmaksas programu, kura strādā kopā ar PC audio plāksnīti. Pēkšņi, PSK31 ir jaunākais HF sakaru veids. Pretēji citiem ‘TOR veidiem (AMTOR, PAKTOR), PSK31 neslēdzās sinhronizētā veidā, jeb rokas spiediena protokolā, kas apmainās ar kļūdu labotām paketēm. Šis protokols strādā līdzīgi 45-baud tāļrakstībai, kas strādā īpaši labi vāju signālu sakaru stāvoklī. Daži radio amatieri, kas ir eksperimentējuši at PSK31, saka ka šis veids pārspēj visus citus amatieru radio vāju signālu uztveršanas veidus, ieskaitot telegrāfiju. Tiešām, PSK31 signālus nav viegli parasti ievērot. Lielākā tiesa PSK31 aktivitāte ir ap 14,070.15 un ap 3,580.00 MHz. Aktivitāte ir arī atrodama uz 7,035.15 MHz. Uz 15 metriem, šā veida signālus var atrast ap 21,070.00 MHz.

Lai darbotos ar PSK31, ir vajadzīgs PC dators kas strādā Logos (Windows), un kuram ir audio platīte. PSK31 programa (softs) ir pieejama tīmeklī. HF SSB aparātam ir jābūt ļoti stabīlam, un noskaņotam uz kanālu ar 1-Hz precizitāti. Savienojums starp aparātu un datoru ir vienkāršs.

Vairākas PSK31 versijas ir atrodamas zip protokolā. Jaunākai PSK31 versijai ir pāris frekvences iestādīšanas palīgi, kuri vienkāršo signāla atrašanu un pareizu iestādīšanu. “Oficiālā” PSK31 tīmekļa lapas adrese ir http://aintel.bi.ehu.es/psk31.html, kuras īpašnieks ir Eduards Jākobs (Eduardo Jacob), EA2BAJ. Lapā ir atrodama informācija par citām PSK31 un DSP saistītām tīmekļa lapām, un PSK31 .wav failes klausītāju iepazīšanai ar šī veida signāla īpatnībām.

W1AW stacijas menedžers Džo Karsija (Joe Carsija), NJ1Q, ir eksperimentējis ar PSK31 sakaru protokolu ARRL piederošā Maxima Piemiņas Stacijā. No sākuma esot bijušas dažas grūtības ar aparatūras darbināšanu, bet pirmie rezultāti esot bijuši samērā labi. Tiek plānots šo sakaru veidu iekļaut līgas stacijā lietošanai stacijas ciemiņiem/līgas biedriem.

Daži amatieri šaubās vai PSK31 ir atļauts ASV amatieriem. Atbilde ir skaļš “drīkst”, kaut gan FCC bija jāmaina pāris noteikumu paragrāfi, ko ierosināja ARRL. Tagad šis sakara veids ir publiski pieejams, un ir dokumentēts ASV Valsts Sakaru Komisijas noteikumos.

Tulkojis Georgs Liepiņš, KE4HW/YL3HT, 13. februārī, 1999. gadā.

Atpakaļ uz Galveno Lapu