Ar kādu frekvenci sākt pirmos soļus?

Post Reply
valtgun
Posts: 2
Joined: Thu Jan 06, 2022 3:50 pm

Ar kādu frekvenci sākt pirmos soļus?

Post by valtgun »

Sveicināti,

Tuvākajā laikā vajadzētu saņemt B kategorijas radiostacijas lietošanas atļauju un vēlētos uzsākt pirmos soļus šajā virzienā.

Kādu frekvenci ieteiktu kā pirmo, antena tiks būvēta pašu spēkiem (privātmāja ar metāla jumtu, pierīga, ir daži koki, ko varētu izmantot atsaitēm).
Tā, ka tiks izmantota IC7300, tad derētu kāda no īsviļņu vai 50MHz frekvencēm.
yl3fo
Posts: 7
Joined: Sun Aug 04, 2019 11:58 am

Re: Ar kādu frekvenci sākt pirmos soļus?

Post by yl3fo »

Sveiks,

Jūs varat sākt ar jebkuru jums atļauto frekvenci.
Ziemā labāk strādāt ar zemām frekvencēm no 3,5 līdz 14 MHz, jo tās labāk darbojas tumsā. Vasarā no 14 MHz un augstāk, jo diena ir garāka, 50 MHz biežāk vasarā. Kopumā jūs varat strādāt jebkurā frekvence jebkurā gadalaikā, ja ir izplatīšana.
Uz antenu rēķina iesaku, ja ir vieta, iesākumam likt Inverted Vee uz 3,5 un 7 MHz.
Uz 21 un 28 MHz, ja ir iespēja,tad virziena antena (XL-222, A3S, FB-33), ja nav, tad sākumam pietiek ar parasto vertikāli uz 21 MHz.
Vel variants - ārējais automātiskais tuneris (CG-3000, AH-4) un vertikāls 7 metru augstuma, ļoti labi strādā no 7 līdz 28 MHz.
Uz 50 MHz labāk virzienu antenas vismaz 4 elementi.

ar cieņu,
Aleksandrs
73 de YL3FO
Attachments
XL-222_.jpg
XL-222_.jpg (65.23 KiB) Viewed 3767 times
YL2VW
Site Admin
Posts: 18
Joined: Sun Nov 04, 2012 8:43 pm
Location: KO26au

Re: Ar kādu frekvenci sākt pirmos soļus?

Post by YL2VW »

Sveiks!

Apsveicu ar pievienošanos mūsu pulciņam.

Īsais ievadkurss īsviļņos B kategorijai atļautajos diapazonos, kas varbūt palīdzēs izvēlēties uz ko fokusēties (sākot no zemākās frekvences un uz augšu)
1) 3.5 MHz dienas gaišajā laikā neko tālāku par Latviju un tuvējiem kaimiņiem praktiski nedzirdēsi, no saulrieta līdz saullēktam būs Eiropa, un iespējami arī DX (ārpus Eiropas) sakari pat ar 100W un vienkāršu InvV antenu, atkarībā no lokālās trokšņu situācijas (cik daudz pats dzirdēsi).
2) 7 MHz dienas gaišajā laikā dzirdēsi pārsvarā Eiropu, pamīšus arī citus kontinentus (īpaši ziemas sezonā, kad dienas īsas), no saulrieta līdz saullēktam būs gan Eiropa, gan ārpus Eiropas.

3) 21 MHz - izteikti dienas diapazons. Kad ir izplatīšanās, vieglāk sadzirdēt un nostrādāt (ar mazāku jaudu) DXus nekā zemo frekvenču diapazonos. Nakts laikā parasti tukšs, izņemot aktīvās Saules gadus
4) 28 MHz - vēl izteiktāks dienas diapazons un DX izplatība labāka Saules maksimuma gados. Maijā/jūnijā novērojama Sporadic E https://en.wikipedia.org/wiki/Sporadic_E_propagation izplatība, kad pa dienu regulāri labi dzirdama Eiropa arī Saules aktivitātes cikla minimuma gados.
5) 50 MHz - izplatīšanas ļoti epizodiska, pārsvarā maijā/jūnijā, kad var dzirdēt Eiropu un epizodiski arī ko tālāku (arī pateicoties Sporadic E izplatībai). Saules maksimuma gados būs labāk

21-50 MHz izplatība mēdz būt arī krēslas stundās, vasarās arī līdz pusnaktij gadās, ka kaut kas notiek. Pieaugot Saules aktivitātei, paliks labāk.

Ja plāno, ka vairāk būsi aktīvs pa dienas gaišo laiku, tad fokusējies no 7/21/28 MHz. Ja plāno vairāk pavadīt laiku pie radio diennakts tumšajā laikā, tad 3.5-7 MHz.
50 MHz ir interesants diapazons, bet, manuprāt, iesākumā var izrādīties vilšanās, jo tur šobrīd lielāka dzīvība pārsvarā ir tikai maijā/jūnijā pa dienas gaišo/krēslas laiku.


Par Saules aktivitāti saite latviski:
https://www.lral.lv/saules_aktivitate.htm

Tur pats pēdējais grafiks skaidro, kas ir Saules aktivitātes 11 gadu cikli. Šobrīd esam cikla mazaktīvajā daļā, bet jau ik pa brīdim Saule sāk palikt aktīvāka.

Angliski pēc atslēgvārdiem hf propagation basics var daudz ko sameklēt

Cik saprotu, tad B kategorijai 7 MHz atļauts tikai CW. Un iespējams Tu to (vēl) nemāki.
Ja nav iespēja saorganizēt antenu(as), kas noklāj visus diapazonus un 7 MHz nav variants jo nemāki CW, tad es sāktu ar 3.5 un 21 MHz (būs ko darīt, gan gaismā, gan tumsā). 7 MHz būtu visuniversālākais no B kategorijai atļautajiem diapazoniem.

Lai veicas un ja ir vēl jautājumi, droši vaicā


73,
Agris/YL2VW
valtgun
Posts: 2
Joined: Thu Jan 06, 2022 3:50 pm

Re: Ar kādu frekvenci sākt pirmos soļus?

Post by valtgun »

Paldies par ieteikumiem,
Tā arī ir ka pagaidām CW apgūšana ir tikai procesā, līdz ar to atkrīt.

Pēc ieteikumiem arvien vairāk nosliecos uz 3.5MHz, būs jāplāno antennas izvietojums un stiprinājumi.

Paldies vēlreiz!
YL3AMS
Posts: 4
Joined: Wed Apr 15, 2020 8:24 pm

Re: Ar kādu frekvenci sākt pirmos soļus?

Post by YL3AMS »

Sveiks! Welcome on board !! :)
B kategorijai diemžēl daudz variantu nav .. Tagad ziemā it sevišķi. Pats es sāku no 80m (3.5Mhz) ar inverted V antenu kas uztaisīta no diviem UTP vītā pāra vada gabaliem. Pārsvarā ikdienā daudz krievalodīgās stacijas. Bet rēķinies ar garim varariem un naktīm :) Eiropa nāk bez problēmām... Dienā vari mēģināt 21Mhz. Kā jau kolēģi minēja tagad labāk izmantojoas zemākas frekvences, savukārt vasarā tad jau intensīvāk izmantosies 15m un 10m diapazons. Kamēr neesi sameistarojis antenu vari paklausīties Ventas SDR lai saprastu kas 80m diepazonā notiek. Bet no pieredze vislabākie kontakti ir dienās kad ir sacensības, tāpēc mēģini maksimāli sacensībās piedalīties. Lai veicas!
Post Reply