Uz galveno LRAL lapu

Nez kāpēc, akmens laikmetā suns uz mēnesi kauca, laikam EME sakari

Kā strādāt EME ar datorprogrammu „WSJT”

Oriģinālā versija Word formātā

Lai kompakti pastāstītu un parādītu, kā tas darāms, izlaidīsim programmas (to var lejupielādēt šeit) meklēšanu un instalēšanu. To jau aprakstīju LRG lapā par meteorītu sakariem. Piebildīšu tikai to, ka pašreiz ir jau „WSJT-7” versija un to Jūs varat atrast paši. Runāsim par EME sakariem uz 144 MHz diapazona.

Kas tad mums ir nepieciešams lai sāktu?

Lai sāktu ir nepieciešama gribēšana un pacietība, kā arī nebaidīties no neveiksmēm.
No programmatūras vajadzīga „WSJT” programma un laika sinhronizācijas programma (iesaku, DIMENSION-4). Ja nav laika sinhronizācijas programmas, tad sākumā var iztikt arī bez tās.
Antena: sākumam pietiktu arī ar vienu 9-17 elementu antenu bez elevācijas (antenas pacelšanu leņķī, pret horizontu) iespējām. Ļoti vēlams kvalitatīvs antenas priekšpastiprinātājs.
Transīveris: 144MHz diapazonam ar minimālo 100-200W jaudu (man izdevās arī ar 50W). Frekvences stabilitātei jābūt augstai, jo 5-10 Hz nobīde 1 minūtes laikā var negatīvi ietekmēt signāla dekodēšanu.
Ar šādu aprīkojumu (setup) jau var nomedīt spēcīgus, no mēness atstarotus, radiostaciju signālus (big gun) līdz 15º mēness elevācijai. Tādu tagad ir diezgan daudz un nav nepieciešamības uzskaitīt.

Kas jāiestāda programmā

Lieki nečammāšos un parādīšu to, kas man pašreiz uzstādīts programmā.

Ar šādiem uzstādījumiem Jūs variet strādāt. Tagad mazliet skaidrojumi, bet tikai virspusēji un svarīgāko.

1.attēls:
„Double-click on callsign Tx First”, ļauj ievadīt korespondenta callsign „To Radio” lodziņā ar peles klikšķiem.
„GenStdMsgs sets” uzklikšķina pēc MyCall uzstādīšanas, ID signālam. Atpazīstamībai CW.

2.attēls:
sevišķus komentārus neprasa, ja vien nav aizmirsts paša izsaukuma signāls un lokators.
ID interval (m), istāda laiku, kad programma noraidīs Jūsu izsaukuma signālu CW.

3.attēls:
Svarīgs logs. Iestāda modulācijas veidu.
50 MHz diapazonā strādā JT65A
144 un 432 MHz diapazonos strādā JT65B
1296 MHz un augstākos diapazonos strādā JT65C

4.attēls:
Atzīmē, kurus skaņas failus un tekstus ierakstīs.

5.attēls:
Iestāda salīdzināšanas metodi. Te nu teikšu strikti: iesākumam iestādīt „No Deep Search”, pieļauju vēl „Normal Deep Search”. Pārējiem vajadzīga pieredze, citādi var nodibināt sakaru, kura nemaz nav.

6.attēls:
Mēness pozīcija, tekošā laikā. Protams, QTH lokatoram jābūt pareizi ierakstītam.

7.attēls:
Jāatzīmē diapazons, uz kura strādā. Tad arī dopleru pareizi parādīs. Kaut gan uz 144 MHz tas iekļaujas ūdenskrituma logā un nav ko ņemt vērā.

8.attēls:


Mark T/R boundaries- atdala uztveršanu no raidīšanas, ūdenskrituma logā.
JT65 DF axis, iestāda centru ūdenskrituma logā, ap kuru būs redzami korespondenti.
Palete, tā gaumes lieta.
Raibs tur ir, bet ceru, ka sapratāt. Tas nu būtu padarīts, tekam uz priekšu.

Kur tas mēness un kur tie veči otrā galā?

Kad leks un kad rietēs mēness, kā arī kur būs mēness, var noteikt ar programmu „ORBITRON”. Tur ir tāda funkcija „Simulation”, ar to var braukāt uz priekšu un atpakaļ laikā. Ceru tiksiet galā. Protama lieta, savs lokators jāieliek (visus vecos labāk izmest ārā).
EME uz 144 MHz WSJT srādā ~ no 144.100 – 144.150 MHz. Tāpat noganīt viņus ir ļoti grūti, tāpēc jāskatās DXclusters, ON4KSTchat un, galvenā vieta, JT65 EME - 1. chats ( analogs un ērtāks 73ru/jt65 ). Chatā jāievēro visi ētikas noteikumi.
Galvenais atrast CQ frekvences.
Liekās, te arī maza skaidrība būs, atliek tikai preparēt un operēt.

Pirms spiest kņopi „Monitor”

Sakaru procedūra notiek 1 minūtes TX periodos un 1 minūtes RX periodos. Pirmais periods ir pāra minūtes, savukārt otrais periods ir nepāra minūtes. CQ pirmajā periodā dod tad, kad meklē korespondentus pa labi no mēness. CQ otrajā periodā dod tad, kad meklē korespondentus pa kreisi no mēness. Tas nav tik strikti, ja korespondents ir vajadzīgs, var to saukt jebkurā periodā.
Procedūras secība ir savādāka un noteiktāka, nekā meteorītos, EME reportu uzreiz nedod. Ieraugot CQ W4RBO mēs dodam W4RBO YL2HA KO26. Šito laimi ieraugot, viņš dod YL2HA W4RBO OOO, savukārt mēs saņēmuši OOO, pārslēdzam raidīšanu uz RO. Viņš, saņēmis mūsu RO, pārslēdz raidīšanu uz RRR. Tālāk viens otram noraidām 73 un sakars ir noticis.

Notēmējam un meklējam

Kad nu pienācis tas brīdis, kad mēness ir mūsu antenas redzamības lokā, spiežam WSJT pogu „Monitor” un ieregulējam līmeņus.

Notēmējam antenu uz mēnesi, uzstādām frekvenci uz kādu, jau 73ru/jt65 atrastu CQ frekvenci un skatāmies, kas parādīsies ūdenskritumā. Protams, izvēlētā stacija ir QRO un ar pamatīgām antenām, ar sīkajiem vēlāk. Redzam parādamies raustītu svītru (pilottoni), kurai labajā pusē ir punkti, tas ir JT65B signāls. Taču, var gadīties, ka tas nedekodējas. Par iemeslu tam var būt platā aptveršanas josla, kura aptver kādu QRM vai kaut ko citu. Varbūt, ka signāls ir ārpus aptveršanas zonas.
Ko ta nu? Tas viss ir dakterējams, un tādas manipulācijas būs pastāvīgi.


Uzklikšķinām ar peles kreiso taustiņu uz svītras (pilottoņa) vai sarkanā pīķa. Tagad ieslēdzas „Freze” uz 50. Kreisā vertikālā svītriņa nostājas pretī pilottonim. Tā tam jābūt un nospiežot Decode”, teksts atšifrējas.

Atcerieties, šī „vertikālā svītriņa vienmēr jānoliek uz „pilottoņa”. Zaļā horizontālā svītriņa norāda aptveršanas platumu, kurā jāietilpst „pilottonim”. Aptveršanas platumu var mainīt.
Otra zaļā vertikālā strīpiņa norāda signāla beigas. Starpa starp abām zaļajām strīpiņām ir signāla platums.
Sarkanās vertikālās svītriņas norāda, kur jābūt RO, RRR un 73 signāliem.

Noklikšķinām uz dekodētā izsaukuma ar peli, automātiski šis izsaukums ieliksies visos vajadzīgajos logos (To radio un ziņojumu logos). Arī periodam jāieslēdzas uz pareizo, ja nē, tad jāskatās, vai ir ieķeksēts „Double-click on callsign Tx First”.
Izsaukumu var ierakstīt arī ar roku un tad nospiest „GenStdMsgs”. Šajā gadījumā periods arī jāiestāda ar roku.

 

Noklikšķina pogu „Auto is OFF” un pārejam uz automātisku raidīšanu, tas ir EA5SE izsaukšanu.Redzam, ka mūs nav redzējis vai nav dešifrējis tāpēc sauc citu. Savai programmai neko nedarām, lai nākošā periodā raida to pašu.


 


Re kā: - atbildēja gan. Tagad, mudīgi jāpārslēdz uz RO.

Pēc 73 noraidīšanas izslēdzam „Auto is OFF” un sagaidām viņa 73.
Sakars ir pilnvērtīgi noticis.

Chatā var nolūkot nākamo „upuri”. Un tikai tagad var par šo sakaru diskutēt.

Šis tas no knifiņiem

Ja paši sadomājam raidīt CQ, tad procedūra ir tāda pati, tikai no ES5SE skatu punkta.

Cik kompakti ātrumā varēju, tik ņemiet par labu. Ceru, pēc 9 sviedri aizies. Ja kas, jautājiet. Varam arī sarunāt un pamēģināt reāli ēterā.

Veiksmi visiem interesentiem un lai izdodas.

Mārtiņš YL2HA

14.Okt.2008

Uz galveno LRAL lapu