Uz galveno LRAL lapu

FDMDV - Frequency Division Multiplex Digital Voice

Amatieru radio pasaulē ir ienācis jauns balss digitālais pārraides veids – FDMDV.

Tieši tulkojot tā jēgu sanāk – vairākās frekvencēs sadalīta digitālā balss. LZA terminoloģijas datu bāze Frequency Division Multiplexing piedāvā tulkot kā frekvenčdales blīvēšana (multipleksēšana). Tādā variantā varbūt pareizs nosaukums varētu būt: frekvenčdales blīvēšanas ciparbalss (paldies Agrim/YL2VW par terminu tulkojumu).

Idejas autors – Peter Martinez, G3PLX. Programmas autors - Cesco, HB9TLK. Lieki piebilst, Peter Martinez vārds saistīts gan ar jau agrāk zināmo AMTOR gan ar relatīvi jauno PSK31. HB9TLK ir pazīstams šaurjoslas digitālās amatieru televīzijas aprindās. Tātad, liekas, ka ir iesācies jauns ceļš uz balss pārraidi īsviļņos. Līdzīgi, kā tas bija ar SSB, tas varētu prasīt gadus, pirms iegūs vispārēju atzīšanu, bet pats fakts, ka pie FDMDV šūpuļa stāv G3PLX, vieš zināmas cerības ka tieši šis pārraides veids iegūs tālāku virzību.

Šobrīd jau eksistē digitālās balss pārraides iespēja izmantojot gan AOR firmas digitālās balss modemu, gan WinDRM un HamDRM programma, taču FDMDV piemīt viena priekšrocība – šaurāka izmantojamā radiofrekvenču josla.

Programmu iespējam nolādēt no N1SU lapas šeit : http://n1su.com/fdmdv/
Turpat ir neliels PDF fails ar pietiekami izsmeļošu FDMDV programmas aprakstu un instrukcija, kā iegūt nepieciešamo speciālo kodeku.

Īsumā tehniskie parametri sekojoši :
Tiek izmantotas 15 datus nesošas frekvences , kopējā frekvenču josla 1,125 kHz . Tālāk no oriģināla:

Tiek izmantots speciāls 1400 MELP kodeks. Tieši MELP varētu būt klupšanas akmens tālākai virzībai, ar to ir zināmas problēmas autortiesību jomā.

Saistībā ar tehnisko pusi. Nepieciešamas divas skaņas kartes. Ļoti ideāls variants – viena iebūvēta skaņas karte un otra skaņas karte ir USB garnitūra. Ja lietošanā jau ir kaut kāda ierīce lai strādātu PSK31 tad var teikt ka lieta ar ”dzelžiem” ir gandrīz atrisināta. Viss atkarīgs no konkrētām iespējām. Jāņem vērā ka programma pati aktivizē PTT, tātad vajadzīgs COM ports. Tātad, tā saucamo digitālo daļu pieslēdz tieši tāpat kā lietojot, piemēram, PSK31 pie skaņas kartes Nr1(audio no/uz transīveri un PTT), analogā daļa – visparastāko datora audio garnitūra (austiņas, mikrofons) pieslēdzas pie skaņas kartes Nr2 (vai izmanto USB garnitūru). Ērtības labad, lai varētu regulēt audio līmeņus, atver visus četrus regulatorus uz datora ekrāna un palaiž FDMDV programmu.

Rekomendētās frekvences 14.236 MHz un 14.255 MHz , grūti komentēt, kā tas iet kopā ar mūsu amatieru frekvenču spektra izmantošanas noteikumiem.

Eksistē speciāla QSO skedu lapa - http://n1su.com/windrm_online.html.

Signāls dekodējas, ja attiecība signāls-troksnis (SNR) ir vairāk kā 3 dB. Tas ir ”iedzimts” no katra atsevišķā kanāla modulācijas – QPSK50. Signāls ar stiprumu S9 varētu būt ap 10-15 dB pēc konkrētās programmas mērījuma. Vājāku signālu neizdosies dekodēt vispār vai arī būs pārrāvumi datu plūsmā un rezultātā saraustīts analogais audio.

Signāls USB uztvērējā izklausās kā plats šņācošs troksnis.
Šādi izskatās datora ekrāns ar četriem audio regulatoriem un FDMDV un šobrīd notiek signāla dekodēšana no G7OGX (call redzams apakšējā lodziņā):

Un šādi izklausās dekodētais signāls:

kas gan ir ierakstīts Nokia mobilajā telefonā pieliekot to pie datora skaļruņa, varētu būt ka tas kaut kā mazliet sabojā efektu.

Signāls ir ar jūtamu robotisku pieskaņu bet 100% informatīvs, tajā pašā laikā nav nekādu trokšņu no ētera. Apstrādes laiks, jeb aizture starp digitālā signāla uztveršanu un gatavu audio, protams, daudz atkarīga no datora darbspējas. Rekomendējas Win XP 1+ GHz CPU un 512MB RAM. Konkrēti ar Dual-Core 1.4 GHz un 1GB RAM nekādu īpašu aizturi neizjūt, varētu rēķināt sekundes desmitdaļas.
Noslēgumā – vienkārši šobrīd daži eksperimentē, vairāk pa Amerikas kontinentu, ir arī Eiropa. 14.236 USB.
Peter Martinez “garabērns” PSK31 aizgāja un kā vēl, redzēsim kas notiks ar šo.

73,
Vilnis / YL2KF

15.Feb.2008

Uz galveno LRAL lapu